Historie školy

Základní škola a Mateřská škola Nučice

Děkujeme paní učitelce Mgr. Denkové a žákyním deváté třídy (Editě Klementové, Magdaleně Ďuranové, Kristýně Rosenbaumové, Viktorii Pauknerové a Tereze Anně Krajíčkové)  za výborné výstupy projektu a za reprezentaci školy.

Děvčata vytvořila krásný materiál o setkání a o vzpomínkách našeho pamětníka – bývalého ředitele školy pana Janovského:

https://www.pribehynasichsousedu.cz/dolnobrezansko/dolnobrezansko-2020-2021/

Dolnobřežansko (2020/2021) – Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů na Dolnobřežansku. Příběhy, na které bychom neměli zapomenout, se během uplynulého roku (2021/2022) vydávali zaznamenat i žáci ze základních škol na Dolnobřežansku. Úkolem dokumentaristických týmů dětí ze sedmých až devátých tříd bylo nejen nahrát vyprávění na diktafon, ale pamětnický příběh dále zpracovat a představit svým spolužákům …

www.pribehynasichsousedu.cz

Historie nučické školy

Příběh nučické školy se začal psát 1. ledna roku 1904 a je úzce spjat s příběhem obce Nučice. Potřeba vlastní školy vznikla zejména s růstem počtu dětí v obci.

            Před tímto datem nučická dítka docházela do Tachlovic. Prvnímu vstupu žáků do budovy školy předcházely bouřlivé diskuze a zamítavé reakce od zastupitelů z ostatních obcí Kuchaře, Dobříče či Tachlovic. První žádost o zřízení školy v Nučicích pochází z 8. ledna 1900. Konečné rozhodnutí Zemské školní rady povolit zřížení školy z vlastních prostředků padlo roku 1902 a současně musela obec i nadále přispívat na školu tachlovickou. Dlouhou dobu také zabraly debaty o umístění budovy školy, ze všech návrhů nakonec vyšla jako nejvhodnější parcela číslo 8 na zahradě starosty Václava Kozáka.

Na základě povolení stavby byl vypsán konkurz na zadání stavby, který byl dvakrát uveřejněný v novinách Národní listy a Národní politika. Na konkurz se přihlásili stavitelé Václav Panoš ze Zbuzan, Josef Ruprecht z Liboce a František Kozák z Dušník, který učinil nejnižší nabídku a tak mu byla stavba zadána.

Stavba byla zahájena 13. června 1903 a pokračovala tak rychle, že již 10. listopadu 1903 se obecní zastupitelstvo usneslo na datu konání svěcení školy a na tom, že na věžičku školy budou opatřeny hodiny. Škola byla otevřena jako škola obecná pro tři třídy s třemi učitelskými místy. Mezi lety 1904-1920 do školy docházelo 220-303 žáků ročně.

Vzhledem k tomu, že nikde v blízkém okolí nebyla měšťanská škola, bylo povoleno v roce 1920 zřídit tuto školu v Nučicích. Od 3. září 1920 byla otevřena a od 1. prosince byly otevřeny i dva ročníky pokračovací hornické školy. Jednopatrová budova již nestačila, a tak byly některé třídy přemístěny do Tachlovic. Školní rada tedy začala uvažovat o přístavbě budovy nučické školy. O zhotovení plánů byl v roce 1925 požádán architekt František Tomiško, který předložil návrh přístavby severního dvoupatrového křídla s tělocvičnou, šatnami a bytem ředitele v přízemí. V prvním patře pak měly být dvě učebny a kabinet a ve druhém dva kabinety sborovna  a kreslírna. V nástavbě druhého patra na stávající budovu měly být tři učebny. Okolní obce se ale odmítly podílet na financování přístavby, takže bylo rozhodnuto pouze o provedení nástavby druhého patra roku 1933. 

I tak škola nestačila velkému počtu žáků, takže během dalších let byly postupně najímány místnosti na radnici, v hostinci v Kubrobě ulici a obecné škole v Hořelicích.

Obecná i měšťanská škola pod jednou správou ukončila svoji činnost v srpnu 1948, kdy byla znovu od měšťanské školy oddělena škola obecná pod názvem národní škola, která byla umístěna v budově nučické radnice. Z měšťanské školy se stala škola střední.

Organizace školství se změnila opět v roce 1953, kdy byly obě školy opět sloučeny pod názvem osmiletá škola střední. Další změnu přinesl školní rok 1960-1961, kdy se z osmileté střední školy stala základní devítiletá škola (ZDŠ). Ta se od roku 1983 změnila na školu základní (ZŠ).

Školní budova prošla celkovou rekonstrukcí v letech 1977-1982. 

Od školního roku 1980-1981 byla v rámci kooperace se základní školou v Tachlovicích ukončena v nučické škole výuka 1.- 4. ročníků základní školy a škola sloužila pouze ročníkům druhého stupně základní školy.

Od roku 1967 je obvod, ze kterého chodí děti do nučické školy, stejný jako dnes, tedy Nučice, Tachlovice, Dobříč, Vysoký Újezd, Mezouň od roku 1996 do 2017 Jinočany.

Od školního roku 1996-1997 byla povinná školní docházka upravena na devět let a na škole tak vznikl první celý devátý ročník. V tomto školním roce byl znovu otevřen 1. stupeň v ZŠ. Aby se žáci do školy pohodlně vešli, rozhodlo místní zastupitelstvo o rekonstrukci domu č.117 v Kubrově ulici v listopadu 1995. Stavbařům byl projekt předán v únoru 1996 a práce, které dům k nepoznání změnily, byly ukončeny v srpnu téhož roku. 2. září 1996 tedy nová školní budova vítala žáky prvního a pátého ročníku. 

V roce 2016 z důvodu nedostatečné kapacity základní školy se ke staré historické budově přistavěla jednopodlažní budova se dvěma novými učebnami, šatnami a novým vstupem pro žáky. Zároveň se stavbou proběhla půdní vestavba, a tím škola získala další tři třídy, toalety a zázemí pro učitele se třemi kabinety. Autorem projektu stavby s pohledový dřevem je Michal Procházka ze studia Atelier Saem. V původních prostorách školy proběhla rekonstrukce všech toalet. Spolu se stavbou bylo upraveno nádvoří školy včetně zahradnických úprav. Kapacita školy byla navýšena na 450 žáků.  

V následujícím roce prošla důkladnou rekonstrukcí také tělocvična.

Rok 2020 přinesl nučické škole další rekonstrukci z důvodů nedostatečné kapacity školy. Budova družiny byla upravena a zrekonstruována a v přízemí vzniky dvě nové učebny.

Procházka historií nučické mateřské školy

První mateřská škola byla v Nučicích otevřena v roce 1951. Tehdy pro její účely věnoval domek starosta obce Nučice pan Kozák. Budova ležela ve středu obce, byla přízemní, měla dvě místnosti, kuchyňku a umývárnu. Menší místnost sloužila zároveň i jako jídelna, ve větší místnosti byla herna. MŠ v něm sídlila až do roku 2011, dnes slouží družině ZŠ. Na zahradě školky byly kromě pískoviště i kůlny na uhlí a pumpa s užitkovou vodou.

Středočeská obec Nučice se v posledních letech hodně rozrostla. Z důvodu výstavby se do obce přistěhovaly mladé rodiny s dětmi a původní mateřská škola, která měla kapacitu 23 dětí, nestačila.

Počátkem roku 2010 se započalo se stavbou nové MŠ, která byla spolufinancovaná z dotace z Evropských fondů.  MŠ měla být plně funkční od září 2011. S prvním zářijovým dnem byla v obci otevřená nová MŠ, která dostala název Maják, měla kapacitu 70 dětí a disponovala třemi třídami: Delfínů, Žabek a Šneků. Všechny nové paní učitelky si lidsky sedly, našly společnou řeč, ochotně a s nadšením začaly pracovat s dětmi.

Koncem září 2011 probíhaly také práce na úpravě školní zahrady. Cílem bylo přeměnit zahradu na sportovně – relaxační plochu. V přední části bylo vybudováno velké pískoviště s hracími prvky, v zadní části je terén s kopcem, který slouží jako sáňkařský vrch. V druhé části je multifunkční hřiště s umělým povrchem, které využívají žáci ZŠ a MŠ a dopravní hřiště. Již v září 2012 si děti novou zahradu vyzkoušely.

Jak šel čas, dětí přibývalo, bylo potřeba opět navýšit kapacitu MŠ. Zastupitelstvo obce Nučice získalo v roce 2016 dotaci KÚ Středočeského kraje. V září byla zahájena  přístavba MŠ, která byla náročná, protože probíhala za provozu, ale všichni se snažili, aby byla třída co nejdříve otevřená. MŠ mohla již v březnu 2017 přijmout dalších 20 dětí do třídy Želv a její kapacita byla navýšena na 90 dětí.

Z původní MŠ vznikla rekonstrukcí sociálního zařízení v roce 2012 školní družina a školní klub.

Text vznikl krácením textu o historii školy z Amanachu k 100. výročí školy Nučice, jehož autorem je bývalý ředitel ZŠ Nučice a učitel dějepisu Jiří Janovský. Texty z Almanachu k 115. výročí školy o rekonstrukci školy jsou od bývalé ředitelky ZŠ a MŠ Nučice a učitelky chemie Jiřiny Tafatové. Autorkou textu o mateřské škole z Almanachu k 115. výročí školy je zástupkyně ředitele pro MŠ Marcela Kubátová.

Ostatní text a úprava Zuzana Denková.

Počty žáků v jednotlivých ročnících a jmenovité seznamy vyučujících od let 1904-2004 je možné dohledat v Almanachu základní školy Nučice ke 100 letům.

Jmenovité seznamy vyučujících od roku 2004 – 2019 je možné dohledat v Almanachu základní školy Nučice ke 115. výročí školy. (oboje k zapůjčení od učitelky dějepisu ZŠ)

Osmičkové roky v nučické škole

Rok 1918 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

„ V neděli dne 27. října slaveno bylo v Nučicích obvyklé posvícení a v pondělí 28. října takzvaná „pěkná hodinka“. Tato „pěkná hodinka“ zůstane navždy v paměti občanů Nučických. Došla totiž v noci zpráva z Prahy, že prohlášen byl samostatný stát československý. Od úst jako okřídlené slovoletělo k ústům zázračné slovo „Svoboda“…Nikdo nepomýšlel na spaní, hudba hrála venkunárodní písně a obyvatelstvo nadšeně zpívalo písně „Kde domov můj“ a dosud zakázanou „Hej, Slované“ a jiné… Na dolech se nepracovalo, ve školách se nevyučovalo a rázem byly domy okrášleny prapory barvách národních. K 10. hodině dopolední přitáhl ohromný průvod občanů z Nučic, Tachlovic, Mezouně, Vysokého Újezda, Dobříče, Hořelice atd., před radnicí promluvil bývalý zemský poslanec p. Em. Hrubý nadšenou řeč v níž vylíčil třistaleté utrpení národa našeho a útisky od vídeňských za vládky Habsburgovců a přečetl proklamaci Národního výboru československého ze dne 28.října 1918 podepsanou Škrobárem, Frant. Soukupem, Ant. Švehlou, Jiří Stříbrným, Al. Rašínem,…“

 

Rok 1928 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

 

„Státní svátek 10 té výročí trvání republiky 28. říjen oslaven byl nejen vhodnými výklady třídních učitelů a učitelů historie, ale v den předsváteční (sobota) vyjely všechny třídy měšť. Školy a 3tí třída obecná se svými učiteli do Prahy. Prohlédli muzeum legionářů (Památník odboje) v Troji, Maroldovo panorama „Bitva u Lipan“, jež 3 měsíce poté nedbalostí spolku architektůsesypalo pod tíhou sněhu v trosky, Muchovu „Slovanskou epopej“. Byli přítomni holdu české mládeže budovateli republiky Masarykovi a vyslechli jeho proslov mládeži.“

 

Rok 1938 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

„Podle vládního nařízení letos po prvé nebylo veřejných oslav 28. října a bylo pravidelné vyučování. Jen prapory připomínaly 20 výročí naší samostatnosti. Celý den byl zasvěcen práci, kterou nově přebudovaná republika tolik potřebuje. Naše žactvo přineslo velké množství obuvi, šatstva a prádla pro děti uprchlíků. Poděleno bylo 14 dětí a zbylé dary dány témuž účelu okresní péči o mládež v Unhošti.“

 

Rok 1948 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

Rok 1958 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

 

Rok 1968 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

„Pionýrská organizace pracovala formálně, bez oddílových vedoucích. Jen učitelky se ujaly zájmových kroužků…V jarních měšících byla v obci obnovena činnost Junáka – formy skautského hnutí. Do Junáka se přihlásilo mnoho dětí. Vedení se ujali bývalí členové Junáka a doshují ve svéčinnosti pěkných úspěchů.“

 

Rok 1989 – výňatek z školní kroniky ZŠ Nučice

„Pedagofický sbor přijal změny, které ve společnosti probíhají od 17. listopadu, pracovníci reagovali již 21.listopadu otevřeným dopisem tehdejšímu předsedovi vlády, ve kterém vyjádřili nesouhlas s brutálním zákrokem pořádkových sil na studentské demostraci. V následujícím období se písemně vyjádřili i k dalším problémům, zapojili se do práce OF, finančně spolu s žáky podpořili stávkující studenty a podobně.“

                                               citováno ze školních kronik 1904-2020,  úprava Zuzana Denková