Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Pražská pobočka

a Základní škola a Mateřská škola Nučice, okres Praha – západ

pořádají

Memoriál Jana Tleskače, zámečnického učně ve Stínadlech
Mistrovství ve vyjímání ježka z klece, Středočeské kolo

odpoledne deskových her – ukázka a hraní her a hlavolamů z produkce obchodu Piatnik Vienna z Rudné

prezentace výstavy Když duben přichází o Jaroslavu Foglarovi, která bude od 1.4.2023 v Lidovém domě v Nučicích

ve čtvrtek 13. října 2022, vstupní hala školy

od 14 hodin, finále v 16 hodin.

 

Akce připomíná nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar.

Ježka v kleci je možno si vypůjčit a vyzkoušet si vyjímání u paní vedoucí školní družiny p. Studené a v Knihovně v Nučicích.

  

Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941. V letech 2001-2013 Sdružení přátel Jaroslava Foglara spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První  se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze. Další ročníky se konaly v roce 2016 a 2018 v Brně, v roce 2017 v ZŠ Libčická a v roce 2019 na Knižním veletrhu v květnu v Praze.

Pravidla:

Soutěž je otevřená všem příchozím. Každý si v 1. kole může vyjmutí 3 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy. V případě časových možností a zájmu lze rozšířit počet soutěžních pokusů.

Soutěží se ve dvou kategoriích junioři do 15 let a senioři nad 15 let.

Časový limit v 1. kole pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše.
Čas je v 1. kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává.

12 nejlepších postupuje do dvou kol semifinále. Nejlepší dva z každého semifinále postupují do finále. V semifinále a ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.

 

Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES , www.jezcivkleci.cz který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci.

Prezentace z minulých soutěží:

http://www.iklubovna.cz/zony/prazska-pobocka-spjf/probehlo-prazske-kolo-memorialu-jana-tleskace-2020-3673

http://www.iklubovna.cz/clanky/memorial-jana-tleskace-2017-ohlednuti-3372

http://www.iklubovna.cz/clanky/jak-se-vyndava-jezek-z-klece-3574